FeedFlare dla dotnetomaniak.pl

napisał jakubmal 13. sierpnia 2009 14:00

Witajcie .netomaniacy!

Post ten jest skierowany do aktywnych twórców blogów/innych publikujących cokolwiek co opiera swoje działanie o rss/atom. Chcę opisać tutaj, w jaki sposób można użyć naszego FeedFlare na własnym blogu. W najbliższym czasie zmieni się nieco forma naszego FeedFlare, ale nie będzie to wymagało zmian od użytkowników, a więc od Was.

Co to w ogóle jest FeedFlare?

FeedFlare jest częścią usługi FeedBurner oferowanej przez Google. FeedBurner jest nakładką na kanał RSS/ATOM umożliwiającą wprowadzenie do kanału pewnych usprawnień (takich jak np. ułatwione czytanie przez czytnik Google, ale też przede wszystkim sprawdzenie ilości subskrybujących). FeedBurner zawiera w sobie również masę dodatków, a ja chciałbym się skupić szczególnie na jednym z nich - FeedFlare. Często pod postami można zauważyć kilka linków zachęcających do podzielenia się z innymi informacją o danym poście. I tutaj screen (bezwstydnie wycięty z http://bartekszafko.pl/):

Jak widać mamy tutaj pięć linków do różnego użytku - w tym jako pierwszy jest nasz - link do dotnetomaniak.pl - kliknięcie na link spowoduje przejście do strony, na której można dodać ten wpis na dotnetomaniak.pl, bądź jeżeli już on istnieje to przejdziemy do strony, ka której możemy go wypromować, czyli dać mu punkcik. ;] W ciągu dosłownie paru dni usprawnimy to nieco, tak aby przy linku od razu pokazywała się ilość punktów, na razie jednak musicie być cierpliwi.

Jak używać FeedFlare?

W ogóle, aby użyć FeedFlare musimy mieć możliwość edytowania szablonu posta oraz posiadać konto FeedBurner - standardowo działa tam konto Google. Należy również utworzyć konto dla swojego kanału. A teraz przejdźmy do najważniejszego kryterium, a mianowicie edytowania szablonu posta. Domyślne wsparcie, a więc i możliwość edytowania szablonu mają: Blogger, Moveable Type, Typepad i WordPress. Jeżeli nasz blog nie używa tych technologii, to niestety o FeedFlare będziemy zmuszeni zatroszczyć się w szerszym zakresie sami.

Portale hostujące blogi, na których FeedFlare nie zadziała (jeśli jeszcze jakieś znasz - napisz w komentarzu):

  • geekswithblogs.net

 

Kiedy już przebijesz się przez utworzenie nowego konta, będziesz musiał wybrać usługi FeedFlare. I właśnie tam musisz dodać Dotnetomaniaka:

 

Najpierw wpisujemy adres: http://static.dotnetomaniak.pl/feedflare-v2.0.0.2.xml, następnie "Add New Flare" i zaznaczamy, że chcemy, żeby ten link był w FeedFlare na naszym blogu oraz FeedBurner. Aktywujemy usługę, zapisujemy i czeka nas już tylko dodanie FeedFlare do szablonu wg opisu ze strony FeedFlare.

Podsumowanie

Nic więcej nie potrzeba, aby FeedFlare zaczął działać na blogu. Myślę, że te 5 minut (a może nawet mniej) poświęcone na skonfigurowanie FeedFlare da pewne korzyści każdemu, kto tworzy własne treści w internecie, a warto zauważyć, że można w FeedFlare użyćnie tylko linku do Dotnetomaniaka, ale też wielu innych, sprytnych, które znajdują się w tym katalogu.

W najbliższej przyszłości będziemy usprawniać nasz FeedFlare. Pojawi się licznik dotnetomaniaków dla każdego wpisu, a kiedy Google zrobi obiecywany update swojej usługi - na blogu nie będziemy widzieć tetstu linku, a jedynie obrazek (z możliwością dopasowania kolorów do własnego layoutu):

Newsy jak zwykle znajdziecie na blogu.

Pytania można zadawać w komentarzach, bądź przez formularz kontaktowy.

Jakub Malinowski,

w imieniu zespołu dotnetomaniak.pl

Comments are closed