Co tam Panie w dotnecie? #1

Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?

Jeden z bardziej znanych mi cytatów. Tata i dziadek powtarzali go tak wiele razy, że aż trudno spamiętać. “Wesele” Wyspiańskiego, akt I, scena I.

A co to ma wspólnego z dotnetem? No jak to? Dotnet trzyma się mocniej niż Chińcyki! A więc poniżej subiektywny, osobisty, dump linków - podejście 5, miejmy nadzieję, że tym razem z sukcesem.

No to jedziemy!

Podsumowanie tygodnia dotnetomaniaka

Jak jeszcze nie czytałeś co działo sie na polskiej scenie to zapraszam Cię na https://dotnetomaniak.pl/weekly/2019/06. Niby dużo nie ma, a treści naprawdę sporo.

How to debug .NET Deadlocks

Właśnie zakończyła się seria na blogu o powyższym tytule. Nie zgadzam się ze wszystkimi aspektami, ale warto przeczytać, albo chociaż przelecieć okiem. Miejmy nadzieję, że się nie przyda ;)

Blazor w wersji 0.8

Już prawie 1.0. Nie wiem tylko czy bardziej się cieszę, czy bardziej boję. Pamiętam narodzenie i śmierć Silverlight, to samo z Adobe Flash. Czy to będzie inne? Życie pokaże. Zerknąć warto. Czy użyć? Na pewno na razie na własny użytek.

https://blogs.msdn.microsoft.com/webdev/2019/02/05/blazor-0-8-0-experimental-release-now-available/

p.s. Bez problemu mam 5 zastosowań dla rzeczy, które robię na co dzień. Ale ….

ASP.NET Core 2.2 jest MEGA szybkie

To jedna z tych informacji, które zadziwiają. Naprawdę MS i open-source dało MEGA kopa technologii, która wydawała się umierać. Benchmark jak benchmark - nic w CRUD nie daje, ale fajnie się dowiedzieć że to coś jest aż takie szybkie.

Aktualna wersja asp.net jest 3 najszybszym webserverem - dała radę odpowiedzieć na 7 milionów requestów HTTP. Naprawdę WOW!!!

Więcej: https://www.ageofascent.com/2019/02/04/asp-net-core-saturating-10gbe-at-7-million-requests-per-second/

ML.NET 0.10 - Machine Learning for .NET

Kolejna wersja ML.NET. Tym razem 0.10. Do 1.0 niby blisko, a jednak jeszcze daleko. Na pewno warto bacznie się przyglądać. Ja na pewno będę.

Więcej: https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2019/02/07/announcing-ml-net-0-10-machine-learning-for-net/

Making .NET AWS Lambda Functions Start 10x Faster using LambdaNative

Ta wiadomość jest dla mnie MEGA. Nie używam na co dzień AWS. Raczej siedzę w Azure, ale wiem, że inne chmury wspierają tak samo dotnet jak Azure. I to jest SUPER!

A poczytać warto, bo artykuł naprawdę ciekawy: https://medium.com/@zaccharles/making-net-aws-lambda-functions-start-10x-faster-using-lambdanative-8e53d6f12c9c

The perils of using Internet Explorer as your default browser

Zadziwiające jest że stare dobre IE, jest tak strasznym długiem technologicznym. Jest i jeszcze długo będzie. Przykład ze służby zdrowia jest naprawdę dołujący.

https://techcommunity.microsoft.com/t5/Windows-IT-Pro-Blog/The-perils-of-using-Internet-Explorer-as-your-default-browser/ba-p/331732

p.s. Przy okazji bezpieczeństwa, długu i dziwnych błedów: Troy Hunt zablokował na Twitter konto @haveibeenpwned, bo dal mu “za mało” lat: https://twitter.com/troyhunt/status/1094860434841038849

Dziesiąty odcinek Distributed .NET Core (DShop)

Chłopaki robią wspaniałą robotę, chociaż mam nadzieję że słuchacze też ja wykonają. Za często słyszę oklepane scenariusze, dla których jestem wstanie wskazać autora. I autorów bardzo szanuję, ale ludzi, którzy powtarzają rozwiązania bez refleksji już mniej. A więc oglądajcie, analizujcie i zastanówcie się co można by zrobić lepiej (bo zawsze można). A chłopakom za robotę MEGA szacunek. I za szerzenie wiedzy też.

https://www.youtube.com/watch?v=2OiE-h9sNM4

Na koniec mała reklama

Dwóch moich kolegów organizuje niedługo szkolenia w Warszawie. Jeden z chmury, drugi z pamięci. Więc jak macie budżet szkoleniowy to warto się zastanowić czy nie skorzystać:

  1. https://wzorcechmury.pl/ - Szymona Kulca
  2. https://szkolapamieci.net/ - Konrada Kokosy
A jeżeli nie chcesz przegapić następnych postów oraz konkursów to zapisz się na listę dotnetomaniaka:
Napisano 2019-02-10