Co tam Panie w dotnecie? #12

Trochę cicho w świecie .NET. Chociaż pewnie prawdziwa cisza przed burzą dopiero nadejdzie w tym tygodniu. Ale kilka ciekawostek dla Was mam.

Trochę historii

Jeżeli marzycie o tym by sobie przypomnieć jak wyglądała pierwsza wersja ASP.NET albo ASP.NET MVC to mam dla Was coś super. Na dotnet curry pojawiły się 2 pierwsze odcinki historii ASP.NET:

Tydzień dotnetomaniaka

Kolejny tydzień za nami. 11 artykułów, akurat na majówkę. Warto zerknąć bo tematyki sporo dotkniętej. Polecam: https://dotnetomaniak.pl/weekly/2019/17

Apache Spark <3 dotnet

Napisałbym że wiele osób marzy o uruchamianiu w Apache Spark komponentów .NET, ale to pewnie nie prawda. Jeżeli jednak interesuje Was Big Data, to na pewno o Apache Spark słyszeliście.

Jakiś czas temu pojawiła się już taka możliwość dzięki Mobius C# API (więcej można przeczytać tutaj: https://databricks.com/blog/2016/08/03/developing-apache-spark-applications-in-net-using-mobius.html). Ten sposób jednak właśnie przechodzi do historii. Zamiast tego powstaje coś lepszego. Nadal nie jest to natywne API, ale wygląda na “good enough”. Po więcej informacji zapraszam do:

Jak to jest z tym R#?

Fajna dyskusja na temat R# :) Zdanie swoje macie, ale można poczytać zdanie innych:

Wsparcie C# 8.0 w R# i Rider

Jak już jesteśmy w JetBrains, to pojawil się artykuł jak korzystać z dobrodziejstw C# 8.0 w Resharper i Rider. Niestety to dopiero wersja EAP (albo i na szczęście jak ktoś nie ma licencji). Więcej: https://blog.jetbrains.com/dotnet/2019/04/24/indices-ranges-null-coalescing-assignments-look-new-language-features-c-8/

Naucz się programowania równoległego w postaci gry

Jak macie godzinkę albo i nawet trzy, to jest gra, której celem jest nauczenie jak łatwo popełnić błąd nie znając mechanizmów do programowania równoległego (a tak naprawdę synchronizacji) w C#. Poniżej gra, która może Wam pomóc:

The Deadlock Empire - Slay dragons, master concurrency!

Ja bawiłem się przednie :)

.NET Core IoT + Pi + IoT Hub

Jeżeli jeszcze nie próbowaliście robić takiej magi to całkiem przyjemny tutorial pojawił się na dev.to. Z cyklu od zera do bohatera:

https://dev.to/azure/net-core-iot-raspberry-pi-linux-and-azure-iot-hub-learn-how-to-build-deploy-and-debug-d1f

Co jeszcze nam wycieknie

Dane 190K użytkowników Docker Hub były dostępne dla nieautoryzowanej osoby. Powoli ma sens dlaczego MS zabrał swoje obrazy z Docker Hub i teraz trzyma je u siebie. Więcej co się stało: https://www.bleepingcomputer.com/news/security/docker-hub-database-hack-exposes-sensitive-data-of-190k-users/

A jeżeli nie chcesz przegapić następnych postów oraz konkursów to zapisz się na listę dotnetomaniaka:
Napisano 2019-04-28