Co tam Panie w dotnecie? #3

No to jedziemy z podsumowaniem numer 3. W tym tygodniu zebrało się naprawdę sporo dobrego. W ramach feedbacku od Was wszystkie linki od razu otwierają się w nowym oknie :)

Polska blogosfera o dotnet

Jak co tydzień zapraszam na podsumowanie tygodnia dotnetomaniaka. 18 postów w sumie. Tematy od C# 8.0 aż do protobuf czy testów. Jeżeli jeszcze nie czytaliście to zapraszam Was serdecznie. No to KLIK!

dotNET Core - niedługo umrze król, niech żyje nowy król

Z jednej strony niedługo umrze dotNET Core 1.0 i 1.1, już 27 czerwca. Aktualnie proponują migrację do 2.1. Śmiesznie bo ja już używam 2.2 regularnie :)

Natomiast ogłoszenia dotyczące “nowego” króla są coraz ciekawsze. W tym tygodniu najbardziej zainteresowały mnie 2 artykuły. Jeden od NDepend, co tu mówić reklama ich produktu, ale pokazują co znika w 3.0 w stosunku do 2.2 oraz co mniej ciekawe co się pojawia. Na poziomie klas i metod. Więcej: https://blog.ndepend.com/exploring-net-core-3-0-new-api/.

Drugi artykuł to: Features To Build Better Applications With .NET Core 3 raczej do przelecenia wzrokiem i upewnienia się że wszystko już wiemy, niż głębokiego czytania. Dla mnie zaskoczeniem było “Server-Side Blazor”. Coś czuje, rośnie “Silverlight 2.0”. Odpowiedź na pytanie czy to dobrze czy źle zostawiam już Wam :)

ML.NET na fali wschodzącej

ML.NET - nie mam doświadczenia to się wypowiem ;)

Czy ML.NET rzeczywiście będzie częścią NET Core 3.0? Tego jeszcze na 100% nie wiemy, ale jak ktoś chce zacząć to Ładny, łopatologiczny wstęp do ML.NET jest dostępny na: https://rubikscode.net/2019/02/18/ultimate-guide-to-machine-learning-with-ml-net/

Stary dobry NET Framework jeszcze się trzyma

4.8 ogłoszony już dawno. Aktualnie do “testów” udostępniona do użycia wersja Early Access Build 3745. Więcej na oficjalnym blogu

Wydajność na 1 miejscu

Nie wiem jak u Was, ale z wydajnością bywa różnie. Często nie ma ona znaczenia, aż do tego strasznego dnia gdy coś zaczyna boleć. Poczytać zawsze warto, a nuż widelec coś w głowie zostanie i się przyda ;) W tej tematyce aż 3 artykuły w tym tygodniu:

  • Jak “szybki” potrafi być Azure SQL w ładowaniu danych. Polecam przeczytać cały artykuł. Spędzić chwilę i zacząć czytać komentarze. Dlaczego? Bo czasem potrzebny jest DBA nim deweloper zacznie liczyć :)
  • Drugi temat z czytania z bazy danych. Tym razem AKS (Azure Kubrenetes Service) + SQL lite montowany jako Azure File share. Więcej pod linkiem: https://zimmergren.net/processing-sqlite-on-azure-files-share-azure-kubernetes-services/
  • Do szybkiego przelecenia porównanie szybkości routing w ASP.NET MVC i ASP.NET Core MVC. Może komuś pomoże przy argumentacji czy warto się przesiąść na Core ;)
  • Wstęp do serii postów na blogu Steva Gordona dlaczego warto pisać wysoko wydajny kod w C#. Wstęp przyjemny, mam nadzieję że seria też będzie trzymała poziom. Pożyjemy zobaczymy :)
  • Na sam koniec post, który podobał mi się najbardziej. Marc Gravell pokazuje jak to łatwo ubić StackOverflow. Sam tytuł już zachęca do czytania: Fun with the Spiral of Death, a podtytuł: “a cautionary tale of SemaphoreSlim” spowodował że kliknąłem bez wahania. Co i Wam radzę :)

Serverless - czy już?

Wiele osób myśli o serverless. Wielu znam krytyków, wielu też zwolenników. Sam mam zdanie, że warto użyć. Oczywiście nie wszędzie i nie zawsze, ale nie ma w informatyce narzędzi uniwersalnych :)

Tym razem kilka argumentów dla przeciwników w artykule: Why we’re not moving our web APIs to azure functions yet. Chociaż akurat co do Swagger do autor nie do końca ma rację, bo można go uzyskać (więcej tutaj czy też kod Janusza Nowaka)

Ciekawostki inne :)

Nie wiem czy Robertowi Kubicy MS Teams pomoże, ale w Nascar podobno prowadzi do zwycięstwa. Nie dajecie wiary? No to obejrzyjcie reklamę: https://www.youtube.com/watch?v=BmucQOIavmM&feature=youtu.be&_lrsc=1420a17e-72a5-483e-b4b4-066838bd3ca5

Na sam koniec perełka na temat biegania. Nie ma nic wspólnego z programowaniem, ale wielu programistów chwali się że biega. Ciekawi jesteście jaki wpływ ma to na Wasze zdrowie? Na pewno. A więc dla tych co biegają i będą biegać, a także dla tych co im się nie chce polecam artykuł: Bieganie rekreacyjne - czy rzeczywiście zdrowe

Podobało się?

Daj znać! Wszelki feedback mile widziany. Zarówno kciuk w górę jak i smutna minka :)

A jeżeli nie chcesz przegapić następnych postów oraz konkursów to zapisz się na listę dotnetomaniaka:
Napisano 2019-02-24