Co tam Panie w dotnecie? #5

Najważniejsza wiadomość z tego tygodnia może być tylko jedna. Znalazłem wiele ciekawych tematów, ale król jest jeden. Chyba kiepsko idzie mi budowanie napięcia, ale co tam dasz radę. Gotowi? No to:

Microsoft udostępnił jako open-source jedną z najbardziej używanych aplikacji

Mówiąc wprost - Windows Calculator. Całe źródła są dostępne na GitHub: https://github.com/Microsoft/calculator. Powiem więcej jest już całkiem sporo issue zgłoszonych, a co więcej bardzo dużo PR. Wydaje się to dziwne, ale działa :)

A teraz już na poważnie.

Czy C# jest low-level?

Szybka odpowiedź to: NIE! A może jednak? Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej to jest bardzo ciekawy artykuł autorstwa Matta Warrena, który nie tylko patrzy na składnie, ale i na wydajność optymalizacje i dodatkowo pokazuje dużo ciekawej literatury. Warto przeczytać: Is C# a low-level language?

Rekordy z C# 8.X

Już wiemy że w 8.0 rekordy się nie zmieszczą, ale może w 8.1 albo w 8.2. Jeżeli jeszcze nie wiecie o co chodzi to warto zajrzeć: http://www.devsanon.com/c/c-8-is-introducing-records/. Moim zdaniem fajny dodatek do składni - mały a poprawiający czytelność kodu.

Async + cancel

W telegraficznym skrócie. Od C# 8.0 będzie można napisać async enumerable, które wspiera cancellaion token. Jak? W artykule Async Enumerables with Cancellation znajdziecie odpowiedź.

Nowości z .NET Core 3

W tej sekcji kilka spraw:

  • Jest nowa wersja tym razem: .NET Core 3.0 Preview 3 przy okazji której pierwszy możemy obejrzeć .NET Standard 2.1. UWAGA: jak można się spodziewać potrzebne będzie nowe Visual Studio. Myślałem że już jakiś czas temu MS odszedł od łączenia wydań VS z dotnet, ale jak widać się myliłem
  • Fajny opis poprawki wydajnościowej w .NET Core 3.0 czyli: Floating-Point Parsing and Formatting improvements in .NET Core 3.0
  • Nisko poziomowa wydajność, czyli człowiek z Intel opowiada o hardware intrinsic for .NET Core. Warto wiedzieć że coś takiego jest. Ja tego raczej nie wykorzystam, ale znam kilka osób, które będą pewnie probować. Może i Ty drogi czytelniku też? Jak tak to nie zapomnij podzielić się swoimi doświadczeniami!

mBank i dotNET

Część czytelników pewnie wie, że mBank dotnetem stoi. Ale o zmianach głęboko w systemach centralnych to już pewnie wie niewiele osób. A tu proszę publicznie na raincode labs pojawił się artykuł. Niestety wymagany jest email żeby pobrać cały artykuł - przychodzi jako PDF w email. Ale pewnie wiecie jak sobie z tym radzić ;)

Dużo przykładów nie nie ma, ale jak ktoś kodował kiedyś w “dziwnym” języku, może przeczytać podstawy jego transformacji. Więcej: https://www.raincodelabs.com/blog/how-early-bad-smell-detection-can-save-your-project/

F#

Zostałem wywołany do tablicy na temat F#. Niestety jestem kiepski w tej dziedzinie. No taki junior ze mnie i ciężko mi oceniać artykuły w tym temacie. Jednak jeden bardzo mnie zaciekawił, bo akurat F# do Azure Functions (czy też AWS Lambda) pasuje mi idealnie. A więc o to i Azure Functions With F#

Dodatkowo w ramach Announcing .NET Core 3 Preview 3 pojawiła się jedna bardzo interesująca informacja. Komenda “dotnet fsi” czyli F# interactive jako natywna aplikacja dotnet core.

p.s. Jeżeli chciałbyś mnie wspomóc w temacie F# to będę BARDZO wdzięczny!

Let’s make engineering great again!

Chyba prywata, bo w artykule występuje z imienia i nazwiska. Ale temat ważny, choć dotnet bezpośrednio nie dotyczy.

A chodzi o deweloperów i ich podejście, które z różnych powodów wydaje się coraz gorsze jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny. Warto przeczytać: https://www.linkedin.com/pulse/lets-make-engineering-great-again-%C5%82ukasz-dziekan/. Warto przeczytać także komentarze pod artykułem. Mądre w nich słowa padają.

Mięsko

Po przeczytaniu powyższego artykułu może zaciekawi Cię trochę “mięsa” z tego tygodnia tak bez ładu i składu:

Zabawka na koniec

Na sam koniec zabawa dla fanów LEGO i CSS czyli CSS LEGO figure maker. Zabawa przednia a dla prawdziwych fanów, można kod obejrzeć :)

A jeżeli nie chcesz przegapić następnych postów oraz konkursów to zapisz się na listę dotnetomaniaka:
Napisano 2019-03-10