Mała autoreklama od dotnetomaniaka

Mam nadzieję, że mi wybaczycie małą autoreklamę. Możliwe, że już słyszeliście o “Poznaj Kubernetes”, który organizuję razem z Jakubem “Gutkiem” Gutkowskim i Łukaszem Kałużnym. Mam wrażenie, że sporo dotnetowców pomyślało sobie:

Przecież my mamy pełny .NET Framework na IIS. Cud, że już są VM’ki zamiast serwerów. A oni mi Kubernetes chcą wcisnąć. Pogięło ich czy co?

Jeżeli Ty tak nie pomyślałeś, to super. Ja jeszcze 3 lata temu na pewno bym tak pomyślał. Nawet jeżeli 3 lata temu lada dzień miałby pojawić się dotNET Core 3.0.

Mam prośbę, jeżeli słyszysz ten głos w głowie, to na moment go wycisz. 3-5 minut czytania, więcej nie trzeba. Udało się? No to jazda.

Zacznijmy od prowadzących:

  • Gutek - 12 razy z rzędu Microsoft MVP w “dotnecie” - kocha i nienawidzi równocześnie wszystko, co wyszło ze stajni MS.
  • Łukasz - 8 razy Microsoft MVP w “Ejżulu” - stary dotnetowiec, który, żeby być cool przesiadł się na Maka. Ale nie potrafi zapomnieć o Windows i cały czas można go z nakryć.
  • Stapp (czyli ja) - ledwie 3 razy MVP w “dotnecie”, ale za to Bank jeszcze niedawno robił, który .NET Framework stoi i jest z tego dumny. No i ma WCFy w hurtowej ilości.

W tym miejscu mam nadzieję, że pomyślałeś coś w stylu:

Czyli prowadzący, wiedzą, o co w IIS chodzi i prawdopodobnie dotykają go dość często. To dlaczego ten Kubernetes?

Druga sprawa to słynne Windows Containers. Coraz częściej słyszę to sformułowanie. Magia, która możliwe, że pozwoli przenieść nasze IIS i full framework aplikacje w nowy świat. Aż nawet niedawno padło, że Kubernetes 1.14 wspiera kontenery na Windows. Słyszysz głos mówiący (ja słyszałem go wiele razy):

Czy to już działa i można testować? Czy może można myśleć o produkcji? Czy już???

Wybacz, ale na te pytania tutaj nie odpowiem. Obiecuję, że odpowiemy na nie podczas kursu. Co więcej, podamy nie tylko suchą odpowiedź, ale konkretne argumenty. Szczególnie na kwestie: “Czy już? A jak nie już to kiedy?”

Trzecia sprawa to podejście do deployment. Wiele razy słyszałem chęć na 10-100-1000 deploy dziennie na prod. Tylko że sam deploy to nie wszystko. Trzeba to umieć robić bezpiecznie, trzeba umieć monitorować i umieć się wycofać. I niezależnie od technologi, metodologia postępowania jest taka sama. Jeżeli ciekawi Cię jakie powinieneś mieć healthcheck czy jak planować rollback albo jak zautomatyzować skalowanie, to Kubernetes, moim zdaniem, idealnie porządkuje to wiedzę.

Czwarta i ostatnia kwestia to docker. I znów ja 3 lata temu usłyszałbym w głowie:

Jak ja mam ugryźć tego docker? Wszyscy o nim mówią, a ja zupełnie tego nie czuję.

Wiesz co, trochę jest tak, że ja nadal tak myślę. Opowiemy i pokażemy to, co najważniejsze (i to pewnie jeszcze przed kursem), bo w Kubernetes nie chodzi o docker. Docker jest po prostu paczką z naszą aplikacją i tyle. Nie znasz go, nie ma sprawy. Kilka dobrych praktyk i będziesz miał opanowanego docker na poziomie wystarczającym w 90% przypadków.

Podsumowując chciałbym zaprosić Cię do przedsprzedaży “Poznaj Kubernetes”. Szczególnie że nic nie ryzykujesz, bo dajemy gwarancję zwrotu do 30 dni od pierwszej publikacji materiałów. Co otrzymasz w zamian?

  • Minimum 10-tygodniowy program nauki Kubernetes, jakiego nie znajdziesz nigdzie indziej (wstępna agenda dostępna jest tutaj), który koncentruje się na praktyce, a nie suchej teorii
  • Dożywotni dostęp do programu i do wszystkich materiałów
  • Ewentualne aktualizacje kursu dostępne za darmo
  • Minimum 3 spotkania Live, z czego jeden na pewno o Windows Containers
  • 4 bonusy na dwa z nich masz wpływ!!
  • Dostęp do grupy twórców nowoczesnych rozwiązań opartych o kontenery i Kubernetes. Gdzie będzie można spokojnie wymieniać się doświadczeniem, jak i zadawać ciężkie pytania.

Gotowy, żeby chociaż sprawdzić? Mam nadzieję, że tak: https://poznajkubernetes.pl

A jeżeli nie chcesz przegapić następnych postów oraz konkursów to zapisz się na listę dotnetomaniaka:
Napisano 2019-09-10